DÜZCE ÜNİVERSİTESİAkademik Personel Bilgi Bankası
.08

OKU

MMR 201 alan öğrencilerin özellikle dikkatine

28.11.2020, Cumartesi

1739

Merhaba Arkadaşlar, 

Jüri sonuçları çoğunuzun tahmin ettiği gibi pek parlak değil. Bu aşamadan sonra vaziyet planlarınızı, bütün araziyi organize etmek şeklinde düzenlemenizi bekliyorum. Araç ve yaya girişleri en doğru koddan alınmalı, arazi içinde otopark, havuz, peyzaj, kamelya gibi öğeler düzenlenmelidir.  Plan, kesit, cephe, aksonometri nasıl çizilir, mevzsunda sıkıntısı olanlar lütfen geçen yıllardaki ders notlarına bakabilirler, internette de dünya kadar kaynak var. Sunum tekniklerinizi de geliştirmeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili tavsiye edebileceğim, bir youtube kanalı var. Onu takip edebilirsiniz. Adresi: 30X40 Design Workshop burada mesela hangi markerları almanız gerektiği bile olan bir videosu var. Lİnki: https://www.youtube.com/watch?v=t3oXU3VSZLg. Kendi aranızda anlaşarak, Ankara İstanbul'daki arkadaşlarınız sayesinde daha uyguna getirme şansınız olabilir.  

Şu da unutulmamalıdır ki, doğru, güzel tasarım boyanınca güzel olur. Gerisi göz boyamak olur. tasarımlarınız için de çok örnek bakın, mimarlık dergisi, Yapı dergisi gibi kaynaklara ulaşın. Ünlü mimarların konut projelerini inceleyin. Önünüze gelen laz müteahitin yada basmakalıp Amerikan villalarının değil.  Sunum yapmak için illa pahalı boyalar almanıza gerek yok, ama başka nasıl yapılabiliri iyi araştırınız. Bulduklarınızı bizimle de paylaşabilir derste üstüne konuşabiliriz. 

Kendi pinterest panomu da takip edebilirsiniz. https://tr.pinterest.com/benli1981/ağaç-ve-vaziyet/

Ayrıca biraz mimarlıkla ilgili okuyun plan inceleyin, galeri, balkon, teras, wc, banyo ne demek, terminololojiyi doğru kullanalım. 

Lütfen özellikle vaziyet planlarını dikkatli inceleyin, tonlama, kalem kalınlığı ve gölglerin nasıl kullanıldığına dikkat ediniz. Pazartesi günkü çizimlerinizde bu konuda ilerlemeler bekliyorum.